Kategorie: Wszystkie | Słowo Wstępu
RSS
czwartek, 19 lipca 2012
Wyjazd

Wczoraj wróciłam z wakacyjnego wyjazdu zapowiedzianego we wpisie "Wakacyjne plany". Nie wszystko poszło zgodnie z pierwotnym zamiarem. Dziadek musiał zrezygnować z towarzyszenia nam, ponieważ ważne sprawy zatrzymały go w domu. Nie byliśmy także na Roztoczu. Mimo to, z pewnością jest co wspominać. Zdobyłam Połoninę Wetlińską (na której spotkałam prawdziwego samca jelenia!), Obycz oraz Małą i Wielką Rawkę. Na zakończenie zwiedziliśmy szybowisko w Bezmiechowej, gdzie podziwialiśmy start szybowca.

To były wspaniałe przeżycia, ale ja już cieszę się na następne - czwartego sierpnia jadę na Mazury! 

21:13, maniolek76a
Link
sobota, 07 lipca 2012
Coś się kończy...

29 czerwca skończył się rok szkolny. Razem z nim - pewna epoka w moim życiu. 

Z tej okazji chciałabym z całego serca podziękować Mojej Pani Wychowawczyni, za to, że prowadziła nas przez trzy lata życia, za to, że wspierała nasze pasje i zainteresowania, przymykając jednocześnie oko na nasze błędy. Wiem, że byliśmy jej ostatnią klasą. Mieliśmy ogromne szczęście.

21:13, maniolek76a
Link
czwartek, 21 czerwca 2012
Kotka

Kilka razy na tym blogu zdarzyło mi się wspominać moją ukochaną kotkę M. Niestety, w ostatni poniedziałek została zagryziona przez psa. Nic nie dało się zrobić. Lałam na psa wodę, biłam, kopałam. Nie puścił jej, póki nie udusił.

Jedyne, co mogłam zrobić, to stworzyć zwierzątku nagrobek. Posadziłam kwiaty, a na kawałku drewna napisałam krótkie epitafium.

13:19, maniolek76a
Link
wtorek, 05 czerwca 2012
Król i Królowa

Ostatnio ścigała mnie ochota zrobienia czegoś twórczego i nietypowego. Postanowiłam wykorzystać pomysł mojej ulubionej bohaterki książkowej i ułożyłam kilka ciekawych zadań matematycznych. 

 

 

Król i królowa wprowadzają się do nowego zamczyska. Nad pracami czuwa dobra i poczciwa ochmistrzyni. Niestety, nie jest zbyt dobra z matematyki. Postaraj się pomóc jej przy kilku trapiących ją zagadnieniach.

 

1. Ściany sali balowej obwieszono kobiercami. Wielki, pięknie haftowany kobierzec waży sześć kilogramów i pół kobierca. Ile będą ważyły razem trzy takie kobierce?

 

2. Jeden z korytarzy postanowiono przyozdobić pięcioma obrazami. Każdy z obrazów ma szerokość pięćdziesięciu centymetrów. Obrazy zawieszono w równych odległościach - co dwa metry. Jaką drogę musi przejść osoba, która zacznie marsz przy pierwszym obrazie, a skończy tuż za ostatnim?

 

3. Oprócz służby, która przybyła wraz z parą królewską, na czas przeprowadzki zatrudniono dodatkowo stu pięćdziesięciu tragarzy. Każdemu z nich trzeba zapłacić dziesięć dolarów za dzień pracy. Dodatkowo każdy z nich ma codziennie dostać obiad wart dwa dolary. Przeprowadzka ma trwać czterdzieści dni. Ile pieniędzy skarb państwa będzie musiał zapłacić za zatrudnienie tych ludzi?

 

4. Król boi się, że jego ulubiony, wyszkolony sokół źle zniesie podróż. Postanowił, aby całą podłogę jego woliery wyściełano brezentem, żeby ptak nie zabrudził podłogi statku, jakim para królewska wraz z ulubionymi zwierzakami ma przybyć do nowego domu. Woliera ma kształt sześcianu o długości krawędzi równej dwa metry. Koszt brezentu za metr kwadratowy wynosi pół dolara. Ile będzie kosztował zakupiony z tej okazji brezent?

 

5. Z okazji przeprowadzki zostanie wydana uczta. Królowa zamówiła sobie u najlepszego krawca suknię, którą miała ochotę włożyć na uroczystość. Kosztowała ona dwieście dolarów. Kiedy suknia została skończona, Jej Wysokość wysłała dwórkę, aby odebrała szatę i zapłaciła krawcowi. Dwórka nie była uczciwa i wydała jedną pięćdziesiątą powierzonej sumy na rozrywki. Ile musiała dopłacić z własnych pieniędzy, aby odkupić strój?

 

6. Ochmistrzyni ma dwóch pomocników. Są oni bliźniakami. Ochmistrzyni wie, że jeden z nich jest dobrym, uczciwym człowiekiem, który zawsze mówi prawdę, a drugi notorycznie kłamie. Obaj na pytania odpowiadają tylko "tak" lub "nie". Ochmistrzyni dowiedziała się, że jeden z braci nie wykonał powierzonej mu pracy, ale nie wie który. Ile pytań minimalnie musi zadać i jak mogą one brzmieć, aby ustalić, który z nich jest winny zaniedbania?

 

7. Na obrazie przedstawiającym drzewo genealogiczne przodków króla znajduje się trzydzieści jeden postaci. Jedną z nich jest sam władca. Ile pokoleń jest na obrazie?

 

8. Na wyszorowanie całej podłogi w jednej z komnat potrzeba pół litra szarego mydła, sześciu litrów wody i jedną dziesiątą litra nabłyszczacza. Mydło i nabłyszczacz muszą zostać rozpuszczone w wodzie. Ile to w sumie będzie płynu? Podaj w mililitrach.

 

9. Królowa osobiście zleciła ochmistrzyni kupno dwóch XVIII-wiecznych żardinier do swojego ogrodu zimowego. Dała jej do dyspozycji całe trzysta dolarów, ponieważ za tę sumę można było kupić oba przedmioty i farbki do namalowania na nich ornamentu kwiatowego za cztery dolary.

Sprawdź w słowniku znaczenie słowa "żardiniera". Oblicz, ile kosztowała jedna z nich.

 

10. Dobra Wróżka, Matka Chrzestna króla, postanowiła podarować mu prezent na nowe mieszkanie. Był to piękny, elegancki dywan w kształcie idealnego koła o najdłuższej cięciwie mierzącej jeden i pół metra długości. Kłopot z tym ma tylko ochmistrzyni. Musi wybrać, do której komnaty ma wstawić podarunek. Ile metrów co najmniej musi mieć krótszy bok prostokątnej komnaty, aby dywan się zmieścił?

 

 

20:32, maniolek76a
Link
niedziela, 03 czerwca 2012
Dzień Dziecka

W ostatni piątek (1 czerwca) obchodziłam Dzień Dziecka. Może i jestem na to za stara, ale proszę mi tego nie wypominać.

W szkole zorganizowano projekcję filmu "Karate Kid". Jak na mój gust trochę za bardzo łzawe i wzruszające, dubbing też na kolana nie powalał, za to sceny walk - pierwsza klasa. Film działał na wyobraźnię do tego stopnia, że dwóch chłopców z zerówki prawie rozwaliło telewizor, ćwicząc kung-fu. Przerwy powodowane porysowaniem płyty DVD tylko potęgowały napięcie. Miło spędziłam ten czas.

 

Wszystkim czytelnikom mojego bloga, którzy wciąż

 czują w sobie cząstkę dziecka, składam serdeczne życzenia! 

17:28, maniolek76a
Link
niedziela, 20 maja 2012
Wakacyjne plany

Na te wakacje mam wyjątkowo przyjemne plany. Szykują mi się co najmniej dwa ciekawe wyjazdy. 

W lipcu jadę na południowy wschód Polski z Siostrą, Tatą i Dziadkiem. Spędzimy dwa - trzy dni w Beskidzie Niskim, dwa w Bieszczadach i jeden czy dwa na Roztoczu.

W sierpniu, jak co roku jadę na Mazury. Tym razem zamierzam zrobić z Tatą Wielką Pętlę Mazurską, a następnie na dwa tygodnie osiądziemy w okolicach Nidy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie spędzę ten czas razem z Drogim Kolegą, którego poznałam rok wcześniej w tym samym miejscu.

Oczywiście, wszystko może się jeszcze zmienić, ale mam nadzieję, że wakacje przejdą zgodnie z planem.

21:08, maniolek76a
Link
poniedziałek, 07 maja 2012
Imieniny

Wczoraj świętowałam imieniny mojej Mamy. Zrobiliśmy wielką kolację, zaprosiliśmy rodzinę. Było bardzo fajnie. Szczególnie miłe okazało się dla mnie spotkanie z moim Kochanym Kuzynem. Rzadko się widzimy, ale okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów do rozmowy. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli więcej okazji do rozmowy.

20:41, maniolek76a
Link
wtorek, 01 maja 2012
Weekend

Niedawno zaczął się długi weekend. W ostatnią sobotę (zrządzenie losu) byłam u Koleżanki. Wczoraj musiałam jeszcze iść do szkoły, ale dziś cały dzień miałam wolny. Trochę pomogłam rodzicom na działce, ale głównie leżałam na tarasie z książką. A w czwartek mam imieniny. Jutro jadę z Mamą do Miasta, żeby sobie wybrać prezent.

20:08, maniolek76a
Link
czwartek, 19 kwietnia 2012
Planowana wycieczka

Teraz cała moja klasa cieszy się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pojedziemy na nią w maju. W planie mamy zwiedzanie muzeów, jaskinie i długie spacery po górach. Na razie pozostaje nam tylko modlić się, aby wszystko wypaliło.

14:31, maniolek76a
Link
piątek, 06 kwietnia 2012
Centrum Nauki im. Kopernika

Tydzień temu byłam a wycieczce w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Odwiedziłam je z Rodziną i moim Przyjacielem. Spędziłam tam bardzo miły czas, chociaż nie da się ukryć, że Centrum ma większe walory rozrywkowe niż edukacyjne. Mimo to, wielkie wrażenie zrobiła na mnie ta wystawa, gdzie przy kolejnych eksponatach porównywało się swoją zwinność, gibkość, szybkość, siłę i inne zdolności z poszczególnymi wirtualnymi zwierzętami. Spodobał mi się również program komputerowy, który na bieżąco filmował mnie kamerką, analizował obraz i dowiadywał się, jakiej jestem płci, jaki jest mój przybliżony wiek oraz w jakim jestem humorze. Bardzo chętnie odwiedzę to miłe miejsce jeszcze raz. 

21:00, maniolek76a
Link
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Odwiedziło mnie już tyle osób:
Liczniki
Dziękuję bardzo.

Uwaga - coś nowego:
mili czytelnicy mogą
pisać do mnie na adres:
szkolna_codziennosc(małpa)op.pl