Kategorie: Wszystkie | Słowo Wstępu
RSS
czwartek, 22 marca 2012
Królewna Śnieżka

Jakiś czas temu byłam w kinie na adaptacji klasycznej baśni braci Grimm pod tytułem "Królewna Śnieżka". Film bardzo mi się podobał. Kreacja Julii Roberts zachwyciła mnie. Zadziwiające, ta kobieta wygląda równie czarująco, gdy gra uosobienie życzliwości, jak i obmierzłą wiedźmę. 

Natomiast Lily Collins, wcielająca się w rolę Królewny, bynajmniej mnie nie olśniła. Była po prostu drewniana.

Ale nawet najmniej utalentowana aktorka nie mogłaby zniszczyć tak udanego filmu. Żarty były zabawne, a dubbing wyjątkowo profesjonalny. 

Kupię ten film, gdy tylko będzie dostępny na DVD. 

18:37, maniolek76a
Link
niedziela, 04 marca 2012
Czarny tulipan

Niedawno zapoznałam się z treścią książki Aleksandra Dumasa "Czarny tulipan", która dzieje się w drugiej połowie XVII wieku. Opowiada o losach holenderskiego hodowcy tulipanów Korneliusza van Baerlego, odkrywcy cebulek tytułowego czarnego tulipana, za którego Towarzystwo Ogrodnicze w Haarlemie wyznaczyło astronomiczną sumę 100 000 florenów. Jednak na wyniki jego pracy czyhają zawistni wrogowie. Korneliusz zostaje oskarżony o bunt i trafia do więzienia. Jednak nawet tam nie może spuścić z oczu drogocennych cebulek. Czy dzięki pomocy młodej Fryzyjki, córki naczelnika więzienia, uda mu się wyhodować pożądany kwiat i wysłać go do Haarlemu?

Ta powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Poprzedzona jest długim wstępem traktującym o ustroju politycznym Holandii w tamtych czasach. Następnie mamy szczegółowe opisy wzajemnych relacji niewiele dla książki znaczących bohaterów. Z trudem dobrnęłam do streszczenia (choć może jest to zbyt dosadne słowo) wcześniejszych losów głównego bohatera. A potem zaczęło robić się ciekawie. Wybawienie od nudy przyszło w osobie zawistnego sąsiada, który, choć okrutny, jest też w pewnym sensie postacią komiczną. Dalej sprawy toczą się już szybko. Korneliusz w ciągu doby zostaje aresztowany, przewieziony do Hagi, gdzie poznaje miłość swego życia. Następnego dnia zostaje skazany na śmierć, przywiedziony na szubienicę, ułaskawiony. Dnia trzeciego trafia do strasznego więzienia dla zdrajców stanu.

Bardzo zachęcam do przebrnięcia przez początek i zapoznania się z treścią tej książki.

 

12:00, maniolek76a
Link
Odwiedziło mnie już tyle osób:
Liczniki
Dziękuję bardzo.

Uwaga - coś nowego:
mili czytelnicy mogą
pisać do mnie na adres:
szkolna_codziennosc(małpa)op.pl